Skip to main navigation Skip to search Skip to main content

Kunstige rev af støbte havblokke

Research output: Chapter in Book/Report/Conference proceedingConference abstract in proceedingsResearchpeer-review

Abstract

Circle Reef-projektet, etableret i april 2025 i Køge Bugt, undersøger i et kontrolleret studie, om betonrev kan bidrage til marin biodiversitet på samme niveau som traditionelle stenrev. Projektet omfatter fire kunstige rev – to af sten og to af beton – med ens dimensioner, og sammenligner deres evne til at tiltrække fisk, tang, ålegræs og bundlevende organismer i forhold til bar sandbund.

Betonrevene evalueres desuden for deres materialeegenskaber og strukturelle design, med henblik på at fremme biologisk kolonisering. Projektet undersøger også CO₂-binding både gennem betonens karbonatisering og via biologisk begroning fra bentiske organismer.

Målet er at vurdere, om beton kan fungere som en lokal, bæredygtig erstatning for importerede sten, og dermed åbne nye muligheder for etablering af marine habitater.
Original languageDanish
Title of host publicationHavforskermøde 2026: Abstractbog
Place of PublicationAarhus, Denmark
PublisherAarhus Universitet
Publication date2026
Pages102-102
Article numberP1: 37
Publication statusPublished - 2026
Event23. Danske Havforskermøde - Aarhus, Denmark
Duration: 20 Jan 202622 Jan 2026

Conference

Conference23. Danske Havforskermøde
Country/TerritoryDenmark
CityAarhus
Period20/01/202622/01/2026

UN SDGs

This output contributes to the following UN Sustainable Development Goals (SDGs)

  1. SDG 14 - Life Below Water
    SDG 14 Life Below Water

Cite this