Designtænkning som virkemiddel i et adræt arbejdsmiljøarbejde (DVIAA)

Sisse Grøn, Ole Broberg, Lotte Finsen

Research output: Book/ReportReportResearchpeer-review

62 Downloads (Orbit)

Abstract

Formålet med dette projekt var at undersøge, hvordan designtænkning kan overføres til arbejdsmiljøområdet med henblik på at udvikle en ny metode til komplekse problemer i arbejdsmiljøarbejdet. Det var projektets antagelse at en sådan ny tilgang til arbejdsmiljøarbejdet måtte ske via de arbejdsmiljøprofessionelle. Derfor var den ene del af formålet at designe og gennemføre et træningsforløb i designtænkning for arbejdsmiljøprofessionelle. Den anden del var at afprøve metoderne i praksis og vurdere hvad de bibringer arbejdsmiljøarbejdet. Designtænkning blev operationaliseret ved hjælp af dobbelt diamant modellen. Det
er en procesmodel for problemløsning i fire faser. De to første faser vedrører udforskning og afgræsning af problemet og de to sidste faser vedrører udvikling, test og valg af løsningsmuligheder.

Projektets resultater indikerer, at designtænkning kan overføres til arbejdsmiljøarbejdet ved at træne arbejdsmiljøprofessionelle i tilgangen. Vi afprøvede et forholdsvist kompakt træningsprogram på seks erfarne arbejdsmiljøprofessionelle. Såvel deltagerne som forskerne evaluerede træningsforløbet meget positivt i forhold til at opnå, at arbejdsmiljøprofessionelle i praksis kan bruge den dobbelte diamant proces i arbejdsmiljøarbejdet. Brug af designtænkning ser ud til at kan tilføre nye fremgangsmåder og værktøjer til arbejdsmiljøarbejdet. Dobbelt diamant processen tilbyder en ny samlet procesmodel for, hvordan komplekse arbejdsmiljøproblemer kan løses. Designtænkning tilbyder også nye værktøjer til at udforske og definere arbejdsmiljøproblemet grundigt inden der ledes efter mulige løsninger. Den dobbelte diamant proces fremmer derudover mulighederne for at involvere relevante medarbejdere og andre interessenter i løsningen af et komplekst arbejdsmiljøproblem ved den udstrakte brug af workshops faciliteret af en arbejdsmiljøprofessionel. Denne brugerinddragelse understøttes af visuelle værktøjer, der gør det nemmere for alle at deltage, uanset faglig baggrund. Det vigtigste formidlingsprodukt fra projektet er vejledningen ”Den dobbelte diamant i arbejdsmiljøarbejdet: Din guide til at løse arbejdsmiljøproblemer med dobbelt diamant processen”. Den findes som e-bog på hjemmesiden www.designthinking.dtu.dk.
Original languageEnglish
Number of pages24
Publication statusPublished - 2021

Bibliographical note

42-2018-09

Fingerprint

Dive into the research topics of 'Designtænkning som virkemiddel i et adræt arbejdsmiljøarbejde (DVIAA)'. Together they form a unique fingerprint.

Cite this